160105K400P-F
Film Capacitors 1uF 400V 10%
product image
160105K400P-F Picture
SeekIC No. : 00982023 Detail
160105K400P-F: Film Capacitors 1uF 400V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160105K400P-F
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 400 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 27.5 mm Dimensions : 11 mm W x 32 mm L x 20 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating : 400 Volts
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 27.5 mm
Capacitance : 1 uF
Product Type : General Purpose
Series : 160
Dimensions : 11 mm W x 32 mm L x 20 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160105K400P-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C