160106J63P-F
Film Capacitors 10uF 63V 5%
product image
160106J63P-F Picture
SeekIC No. : 00984689 Detail
160106J63P-F: Film Capacitors 10uF 63V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160106J63P-F
Capacitance : 10 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 63 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 27.5 mm Dimensions : 11 mm W x 32 mm L x 20 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 27.5 mm
Capacitance : 10 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 63 Volts
Series : 160
Dimensions : 11 mm W x 32 mm L x 20 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160106J63P-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 63V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C