160106K100S-F
Film Capacitors 10uF 100V 10%
product image
160106K100S-F Picture
SeekIC No. : 00993561 Detail
160106K100S-F: Film Capacitors 10uF 100V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160106K100S-F
Capacitance : 10 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 27.5 mm Dimensions : 18 mm W x 37 mm L x 33 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 27.5 mm
Capacitance : 10 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Product Type : General Purpose
Series : 160
Dimensions : 18 mm W x 37 mm L x 33 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160106K100S-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C