160123J1000F-F
Film Capacitors 0.012uF 1000V 5%
product image
160123J1000F-F Picture
SeekIC No. : 00992268 Detail
160123J1000F-F: Film Capacitors 0.012uF 1000V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160123J1000F-F
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.012 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 15 mm Dimensions : 5 mm W x 18 mm L x 11 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 15 mm
Dimensions : 5 mm W x 18 mm L x 11 mm H
Series : 160
Capacitance : 0.012 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information160123J1000F-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.012F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C