160MT120KB
RECT BRIDGE 1200V 160A INT-A-PAK
product image
160MT120KB Picture
SeekIC No. : 004129613 Detail
160MT120KB: RECT BRIDGE 1200V 160A INT-A-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160MT120KB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Peak Reverse (Max): 1200V Current - DC Forward (If): 160A
Diode Type: Three Phase Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Mounting Type: Chassis Mount
Operating Supply Voltage : 1.1 V, 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V Package / Case: INT-A-PAK (6 + 8)
Packaging: Bulk
Description
Series: -
Diode Type: Three Phase
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Voltage - Peak Reverse (Max): 1200V
Supplier Device Package: -
Current - DC Forward (If): 160A