16R1100GMR
PTC Resettable Fuses PTC 16V 11A POLY RADIAL LEADS
product image
16R1100GMR Picture
SeekIC No. : 00685604 Detail
16R1100GMR: PTC Resettable Fuses PTC 16V 11A POLY RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16R1100GMR
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 11 A Trip Current : 18.7 A
Current Rating (Max) : 100 A Resistance : 0.0089 Ohms
Maximum Voltage DC : 16 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Current Rating (Max) : 100 A
Maximum Voltage DC : 16 V
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 11 A
Trip Current : 18.7 A
Resistance : 0.0089 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information16R1100GMR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)11A
Current - Trip (It)18.7A
Current - Max100A
Voltage - Max16V
Time to Trip7s
R Min/Max0.004 ~ 0.009 Ohm