16R1200GMR
PTC Resettable Fuses PTC 16V 12A POLY RADIAL LEADS
product image
16R1200GMR Picture
SeekIC No. : 00686558 Detail
16R1200GMR: PTC Resettable Fuses PTC 16V 12A POLY RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16R1200GMR
Quick Details
Hold Current : 12 A Trip Current : 20.4 A
Current Rating (Max) : 100 A Resistance : 0.0086 Ohms
Maximum Voltage DC : 16 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Current Rating (Max) : 100 A
Maximum Voltage DC : 16 V
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 12 A
Trip Current : 20.4 A
Resistance : 0.0086 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information16R1200GMR
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)12A
Current - Trip (It)20.4A
Current - Max100A
Voltage - Max16V
Time to Trip7.5s
R Min/Max0.003 ~ 0.009 Ohm