16R700GMR
PTC Resettable Fuses PTC 16V 7A POLY RADIAL LEADS
product image
16R700GMR Picture
SeekIC No. : 00685967 Detail
16R700GMR: PTC Resettable Fuses PTC 16V 7A POLY RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16R700GMR
Quick Details
Hold Current : 7 A Trip Current : 11.9 A
Current Rating (Max) : 100 A Resistance : 0.02 Ohms
Maximum Voltage DC : 16 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Current Rating (Max) : 100 A
Resistance : 0.02 Ohms
Maximum Voltage DC : 16 V
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 7 A
Trip Current : 11.9 A
Parameters:
Technical/Catalog Information16R700GMR
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)7A
Current - Trip (It)11.9A
Current - Max100A
Voltage - Max16V
Time to Trip3.5s
R Min/Max0.008 ~ 0.020 Ohm