16TZV100M6.3X6.1
CAP ALUM 100UF 16V 20% SMD
product image
16TZV100M6.3X6.1 Picture
SeekIC No. : 002907340 Detail
16TZV100M6.3X6.1: CAP ALUM 100UF 16V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16TZV100M6.3X6.1
Quick Details
Series: TZV Manufacturer: Rubycon
Capacitance: 100µF Voltage Rating: 16V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 125mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: 360 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm) Height - Seated (Max): 0.240" (6.10mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Capacitance: 100µF
Voltage Rating: 16V
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Impedance: 360 mOhm
Height - Seated (Max): 0.240" (6.10mm)
Ripple Current: 125mA