172-037-102R031
D-Sub Standard Connectors 37POS Male 5A Steel
product image
172-037-102R031 Picture
SeekIC No. : 002049535 Detail
172-037-102R031: D-Sub Standard Connectors 37POS Male 5A Steel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
172-037-102R031
Mfg:
NorComp
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Positions / Contacts : 37 Number of Rows : 2
Mounting Style : Panel Termination Style : Solder
Gender : Male
Description
Mounting Angle :
Termination Style : Solder
Gender : Male
Number of Rows : 2
Mounting Style : Panel
Number of Positions / Contacts : 37
Parameters:
Technical/Catalog Information172-037-102R031
VendorNorcomp Inc.
CategoryConnectors
Connector TypePlug, Male Pin
Contact FinishGold
Features-
Flange FeatureMating Side (4-40)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Number of Positions 37
Number of Rows2
TerminationSolder Cup
Contact Finish ThicknessFlash
Connector StyleDB-37
Shell Size4; DC
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 172 037 102R031
172037102R031
4137MA ND
4137MAND
4137MA