172-050-102R001
D-Sub Standard Connectors 50POS Male 5A Steel
product image
172-050-102R001 Picture
SeekIC No. : 002049082 Detail
172-050-102R001: D-Sub Standard Connectors 50POS Male 5A Steel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
172-050-102R001
Mfg:
NorComp
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Positions / Contacts : 50 Number of Rows : 2
Mounting Style : Panel Termination Style : Solder
Gender : Male
Description
Mounting Angle :
Termination Style : Solder
Gender : Male
Number of Rows : 2
Mounting Style : Panel
Number of Positions / Contacts : 50
Parameters:
Technical/Catalog Information172-050-102R001
VendorNorcomp Inc.
CategoryConnectors
Connector TypePlug, Male Pins
Contact FinishGold
Features-
Flange FeatureHollow, Unthreaded
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Number of Positions 50
Number of Rows3
TerminationSolder Cup
Contact Finish ThicknessFlash
Connector StyleDB-50
Shell Size5; DD
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 172 050 102R001
172050102R001
1150MA ND
1150MAND
1150MA