1812CC103KAT1A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 600volts 10000pF 10% X7R
product image
1812CC103KAT1A Picture
SeekIC No. : 00816607 Detail
1812CC103KAT1A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 600volts 10000pF 10% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1812CC103KAT1A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.01 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 630 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1812 Case Code - mm : 4532
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 0.01 uF
Voltage Rating : 630 Volts
Parameters:
Technical/Catalog Information1812CC103KAT1A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Package / Case1812 (4532 metric)
Temperature CoefficientX7R
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C