1812GC472KATBE
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2KVolts 4700pF 10%
product image
1812GC472KATBE Picture
SeekIC No. : 00872344 Detail
1812GC472KATBE: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2KVolts 4700pF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1812GC472KATBE
Quick Details
Capacitance : 4700 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 2 KVolts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1812 Case Code - mm : 4532
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 4700 pF
Case Code - in : 1812
Case Code - mm : 4532
Voltage Rating : 2 KVolts
Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog Information1812GC472KATBE
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Tolerance±10%
Package / Case1812 (4532 metric)
Temperature CoefficientX7R
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C