1812GC472KAZ1A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 4700pF 2000volts 10%
product image
1812GC472KAZ1A Picture
SeekIC No. : 00815681 Detail
1812GC472KAZ1A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 4700pF 2000volts 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1812GC472KAZ1A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 4700 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 2 KVolts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1812 Case Code - mm : 4532
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Flexible Termination MLCCs
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 4700 pF
Product : Flexible Termination MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog Information1812GC472KAZ1A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Tolerance±10%
Package / Case1812 (4532 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesBoardflex Sensitive Applications
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C