1812GC472MAT3A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2KVolts 4700pF 20%
product image
1812GC472MAT3A Picture
SeekIC No. : 00879836 Detail
1812GC472MAT3A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2KVolts 4700pF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1812GC472MAT3A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 4700 pF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 2 KVolts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1812 Case Code - mm : 4532
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 4700 pF
Tolerance : 20 %
Case Code - in : 1812
Case Code - mm : 4532
Voltage Rating : 2 KVolts
Product : High Voltage MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog Information1812GC472MAT3A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Tolerance±20%
Package / Case1812 (4532 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C