184103J250RAB-F
CAP FILM 10000PF 250VDC RADIAL
product image
184103J250RAB-F Picture
SeekIC No. : 002968921 Detail
184103J250RAB-F: CAP FILM 10000PF 250VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
184103J250RAB-F
Quick Details
Series: 184 Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 10000pF Voltage Rating - AC: 160V
Voltage Rating - DC: 250V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±5% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Width : 5.08 mm
Size / Dimension: 0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage Rating - AC: 160V
Voltage Rating - DC: 250V
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Capacitance: 10000pF
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Size / Dimension: 0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Series: 184
Parameters:
Technical/Catalog Information184103J250RAB-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 250V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C