1893Y-10LFT
Specifications Package PQFP 64 Speed NA Temperature C Voltage 3.3 V Description3.3V 10BASE-T/100BASThe 1893Y-10LFT is a low-power, physical-layer device (PHY) that supports ...
product image
1893Y-10LFT Picture
SeekIC No. : 004212062 Detail
1893Y-10LFT: Specifications Package PQFP 64 Speed NA Temperature C Voltage 3.3 V Descr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1893Y-10LFT
Specifications
Package PQFP 64 Speed NA Temperature C Voltage 3.3 V
Description
3.3V 10BASE-T/100BAS
The 1893Y-10LFT incorporates digital signal processing (DSP) in its Physical Medium Dependent (PMD) sublayer. As a result, it can transmit and receive data on unshielded twisted-pair (UTP) category 5 cables with attenuation in excess of 24 dB at 100 MHz. With this ICS-patented technology, the 1893Y-10LFT can virtually eliminate errors from killer packets.
The 1893Y-10LFT Media Dependent Interface (MDI) can be configured to provide either half- or full duplex operation at data rates of 10 MHz or 100 MHz. The MDI configuration can be established manually (with input pins or control register settings) or automatically (using the Auto-Negotiation features). When the 1893Y-10LFT Auto-Negotiation sublayer is enabled, it exchanges technology capability data with its remote link partner and automatically selects the highest-performance operating mode they have in common.
  • Supports category 5 cables with attenuation in excess of 24 dB at 100 MHz
  • Low-power, 0.35-micron CMOS (typically 400 mW)