1893Y-10T
Specifications Package PQFP 64 Speed NA Temperature C Voltage 3.3 V Description3.3V 10BASE-T/100BASThe 1893Y-10T is a low-power, physical-layer device (PHY) that supports th...
product image
1893Y-10T Picture
SeekIC No. : 004212063 Detail
1893Y-10T: Specifications Package PQFP 64 Speed NA Temperature C Voltage 3.3 V Descr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1893Y-10T
Specifications
Package PQFP 64 Speed NA Temperature C Voltage 3.3 V
Description
3.3V 10BASE-T/100BAS
The 1893Y-10T incorporates digital signal processing (DSP) in its Physical Medium Dependent (PMD) sublayer. As a result, it can transmit and receive data on unshielded twisted-pair (UTP) category 5 cables with attenuation in excess of 24 dB at 100 MHz. With this ICS-patented technology, the 1893Y-10T can virtually eliminate errors from killer packets.
The 1893Y-10T Media Dependent Interface (MDI) can be configured to provide either half- or full duplex operation at data rates of 10 MHz or 100 MHz. The MDI configuration can be established manually (with input pins or control register settings) or automatically (using the Auto-Negotiation features). When the 1893Y-10T Auto-Negotiation sublayer is enabled, it exchanges technology capability data with its remote link partner and automatically selects the highest-performance operating mode they have in common.
  • Supports category 5 cables with attenuation in excess of 24 dB at 100 MHz
  • Low-power, 0.35-micron CMOS (typically 400 mW)