1MBI200L-120
product image
1MBI200L-120 Picture
SeekIC No. : 004212547 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1MBI200L-120
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The absolute maximum ratings and electrical characteristics(Tj=25°C) of the 1MBI200L-120 can be summarized as:(1):collector-emitter voltage is 1200 V;(2):gate -emitter voltage is ±20 V;(3):collect current(continuous) is 200A,c ontinuous(1ms) is 400A;(4):max. power dissipation is 1600 W; (5):operating temperature is +150°C;(6):storage temperature is-40 °C+125°C;(7):isolation voltage(AC 1min) is 2500 V;(8):net.weight is 415g.Electrical character istics:(1):zero gate voltage collector current is 4.0mA max when VGE is 0V and VCE is 1200V and Tc is 25°C;(2):gat e-emitter leackage current is 400nA max when VCE is 0V and VGE is±20V;(3):collector-emitter saturation voltage is 2.7V typ and 3.5V max when VGE is 15V and IC is 200A;(4):diode forward on-voltage is 2.5 V max when IF is 200A and VGE is 0V;(5): reverse recovery time is 200ns typ and 350 ns max when IF is 200A,dt is 600A/us and VGE is -10V;(6)reverse transfer capacitance is 36000pF when f is 1MHz.