1MBI400N-120
product image
1MBI400N-120 Picture
SeekIC No. : 004212557 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1MBI400N-120
Description
Features:
• Square RBSOA
• Low Saturation Voltage
• Less Total Power Dissipation
• Improved FWD Characteristic
• Minimized Internal Stray Inductance
• Overcurrent Limiting Function (4~5 Times Rated Current)
Application
• High Power Switching
• A.C. Motor Controls
• D.C. Motor Controls
• Uninterruptible Power Supply
Specifications
Items Symbols Ratings Units
Collector-Emitter Voltage VCES 1200 V
Gate -Emitter Voltage VCES ± 20 V
Collector
Current
Continuous IC 400 A
1ms IC PULSE 800
Continuous -IC 400
1ms -IC PULSE 800
Max. Power Dissipation PC 3100 W
Operating Temperature Tj +150
Storage Temperature Tstg -40 ~ +125
Isolation Voltage A.C. 1min. Vis 2500 V
Screw Torque Mounting *1 3.5 Nm