1N5221BDO35E3
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO-35
product image
1N5221BDO35E3 Picture
SeekIC No. : 003425180 Detail
1N5221BDO35E3: DIODE ZENER 2.4V 500MW DO-35
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N5221BDO35E3
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Commercial Components Group
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 2.4V Maximum Operating Frequency : 470 MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 200mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1V
Tolerance: ±5% Power - Max: 500mW
Impedance (Max) (Zzt): 30 Ohm Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial Supplier Device Package: DO-35
Description
Series: -
Tolerance: ±5%
Power - Max: 500mW
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package: DO-35
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Impedance (Max) (Zzt): 30 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1V
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 2.4V
Manufacturer: Microsemi Commercial Components Group
Parameters:
Technical/Catalog Information1N5221BDO35E3
VendorMicrosemi
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole, Axial
Package / CaseDO-35, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 175°C