1N5233BDO35
DIODE ZENER 6V 500MW DO-35
product image
1N5233BDO35 Picture
SeekIC No. : 003426061 Detail
1N5233BDO35: DIODE ZENER 6V 500MW DO-35
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N5233BDO35
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Commercial Components Group
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 6V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 200mA
Emitter- Base Voltage VEBO : - 3 V Current - Reverse Leakage @ Vr: 5µA @ 3.5V
Tolerance: ±5% Power - Max: 500mW
Impedance (Max) (Zzt): 7 Ohm Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial Supplier Device Package: DO-35
Description
Series: -
Tolerance: ±5%
Power - Max: 500mW
Impedance (Max) (Zzt): 7 Ohm
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package: DO-35
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 200mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 6V
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5µA @ 3.5V
Manufacturer: Microsemi Commercial Components Group
Parameters:
Technical/Catalog Information1N5233BDO35
VendorMicrosemi Corp (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole, Axial
Package / CaseDO-35, Axial
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-65°C ~ 175°C