1N750ATR
Zener Diodes 4.7V 0.5W Zener
product image
1N750ATR Picture
SeekIC No. : 00280918 Detail
1N750ATR: Zener Diodes 4.7V 0.5W Zener
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N750ATR
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 4.7 V Voltage Tolerance : 5 %
Zener Current : 75 mA Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 19 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 200 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DO-35 Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Operating Temperature : + 200 C
Mounting Style : Through Hole
Zener Voltage : 4.7 V
Package / Case : DO-35
Maximum Zener Impedance : 19 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Zener Current : 75 mA
Parameters:
Technical/Catalog Information1N750ATR
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)19 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr2A @ 1V
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole, Axial
Package / CaseDO-35, Axial
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-65°C ~ 200°C