1SS301SU,LF
Rectifiers High Speed 0.9V VF 85Vrm 80Vr 300mA
product image
1SS301SU,LF Picture
SeekIC No. : 00170559 Detail
1SS301SU,LF: Rectifiers High Speed 0.9V VF 85Vrm 80Vr 300mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1SS301SU,LF
Mfg:
Toshiba
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Reverse Voltage : 80 V
Forward Voltage Drop : 0.6 V Recovery Time : 4 ns
Forward Continuous Current : 100 mA Max Surge Current : 2 A
Reverse Current IR : 0.1 uA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SC-70 Packaging : Reel
Description
Configuration :
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Current IR : 0.1 uA
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Recovery Time : 4 ns
Forward Continuous Current : 100 mA
Reverse Voltage : 80 V
Max Surge Current : 2 A
Forward Voltage Drop : 0.6 V