1.5KE400CARL
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Bidirect
product image
1.5KE400CARL Picture
SeekIC No. : 00228392 Detail
1.5KE400CARL: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE400CARL
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 706 V
Operating Voltage : 342 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 380 V Termination Style : Axial
Peak Surge Current : 14 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 390 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Axial
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Operating Voltage : 342 V
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Breakdown Voltage : 380 V
Peak Surge Current : 14 A
Clamping Voltage : 706 V
Capacitance : 390 pF
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE400CARL
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown380V