1.5KE6.8CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 5.8V Bi-Directional
product image
1.5KE6.8CA Picture
SeekIC No. : 00228033 Detail
1.5KE6.8CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 5.8V Bi-Directional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE6.8CA
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 10.5 V Operating Voltage : 5.8 V
Package / Case : DO-201 Breakdown Voltage : 6.45 V
Termination Style : Through Hole Peak Surge Current : 144.8 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Clamping Voltage : 10.5 V
Operating Voltage : 5.8 V
Breakdown Voltage : 6.45 V
Package / Case : DO-201
Peak Surge Current : 144.8 A
Description
Features of the 1.5KE6.8CA are:(1)RoHS compliant;(2)6.8V to 550Volts;(3)uni-directional and bi-directional;(4)glass passivated chip junction in DO-201 package;(5)1500W surge capability at 10/1000s wave form;(6)excellent clamping capability;(7)low zener impedance to BV min;(8)typical IR less than 1A above 10V, (9.5mm) lead length,5lbs., (2.3kg) tension.
The absolute maximum ratings of the 1.5KE6.8CA can be summarized as:(1)peak pulse power dissipation at Ta =25°C, Tp=1ms Pppm:1500W;(2)steady state power dissipation at T =75°C, Lead lengths .375",(9.5mm)  Pm(av):6.5W;(3)superimposed on rated load, (JEDEC method) Ifsm:200A;(4)operating junction and storage temperature range Tj,Tstg:-55 to 175°C.Stresses beyond those listed under "absolute maximum ratings" may cause permanent damage to the device. These are stress ratings only, and functional operation of the device at these or any other conditions beyond those indicated under "recommended operating conditions" is not implied. The products described in this document are designed, developed and manufactured as contemplated for general use, including without limitation, ordinary industrial use, general office use, personal use, and household use, but are not designed, developed and manufactured as contemplated (1) for any use that includes fatal risks or dangers that, unless extremely high safety is secured, could have a serious effect to the public, and could lead directly to death, personal injury, severe physical damage or other loss (i.e., nuclear reaction control in nuclear facility, aircraft flight control, air traffic control, mass transport control, medical life support system, missile launch control in weapon system), or (2) for any use where chance of failure is intolerable (i.e., submersible repeater and artificial satellite).
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE6.8CA
VendorMicrosemi Corp (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown6.45V