1.5KE82ARL
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 82V Unidirect
product image
1.5KE82ARL Picture
SeekIC No. : 00250886 Detail
1.5KE82ARL: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 82V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE82ARL
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 70.1 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 77.9 V Peak Surge Current : 1 mA
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Capacitance : 1350 pF
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 146 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : DO-201
Operating Voltage : 70.1 V
Peak Surge Current : 1 mA
Breakdown Voltage : 77.9 V
Capacitance : 1350 pF
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE82ARL
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown77.9V