1.5KE82ARL4G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 82V 1500W Unidirectional
product image
1.5KE82ARL4G Picture
SeekIC No. : 00228674 Detail
1.5KE82ARL4G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 82V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE82ARL4G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 113 V
Operating Voltage : 70.1 V Package / Case : Case 41A-04
Breakdown Voltage : 77.9 V Termination Style : Axial
Peak Surge Current : 13.3 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Channels :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Termination Style : Axial
Clamping Voltage : 113 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-04
Operating Voltage : 70.1 V
Peak Surge Current : 13.3 A
Breakdown Voltage : 77.9 V
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE82ARL4G
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown77.9V