1.5KE91ARL4
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 91V 1500W
product image
1.5KE91ARL4 Picture
SeekIC No. : 00252015 Detail
1.5KE91ARL4: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 91V 1500W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE91ARL4
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 125 V
Operating Voltage : 77.8 V Package / Case : Case 41A-04
Breakdown Voltage : 86.5 V Peak Surge Current : 12 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-04
Peak Surge Current : 12 A
Clamping Voltage : 125 V
Operating Voltage : 77.8 V
Breakdown Voltage : 86.5 V
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE91ARL4
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown86.5V