1.5SMC15AT3G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 15V 1500W Unidirectional
product image
1.5SMC15AT3G Picture
SeekIC No. : 00227339 Detail
1.5SMC15AT3G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 15V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5SMC15AT3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 21.2 V
Operating Voltage : 12.8 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 14.3 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 71 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Breakdown Voltage : 14.3 V
Package / Case : SMC
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 21.2 V
Operating Voltage : 12.8 V
Peak Surge Current : 71 A
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5SMC15AT3G
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown14.3V