1.5SMC16AT3G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 16V 1500W Unidirectional
product image
1.5SMC16AT3G Picture
SeekIC No. : 00231433 Detail
1.5SMC16AT3G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 16V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5SMC16AT3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 22.5 V
Operating Voltage : 13.6 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 15.2 V Peak Surge Current : 67 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 22.5 V
Operating Voltage : 13.6 V
Breakdown Voltage : 15.2 V
Peak Surge Current : 67 A
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5SMC16AT3G
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown15.2V