242NQ030
DIODE SCHOTTKY 30V 240A HALF-PAK
product image
242NQ030 Picture
SeekIC No. : 004129987 Detail
242NQ030: DIODE SCHOTTKY 30V 240A HALF-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
242NQ030
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 510mV @ 240A Current - Reverse Leakage @ Vr: 20mA @ 30V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 240A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-67 HALF-PAK Supplier Device Package: HALF-PAK
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Package / Case: D-67 HALF-PAK
Supplier Device Package: HALF-PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 510mV @ 240A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 20mA @ 30V
Features:
150 T Joperation
Unique high power, Half-Pak module
Replaces four parallel DO-5's
Easier to mount and lower profile than DO-5's
Very low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Specifications
Parameters 242NQ Units Conditions
IF(AV) Max. Average Forward Current
* See Fig. 5
240 A 50% duty cycle @ TC = 111° C, rectangular wave form
IFSM Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
Surge Current * See Fig. 7
27,000 A 5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated
load condition and
with rated VRRM applied
3000 10ms Sine or 6ms Rect. puls
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy 216 mJ TJ = 25 °C, IAS = 48 Amps, L = 0.19 mH
IAR Repetitive Avalanche Current 48 A Current decaying linearly to zero in 1 sec
Frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical
Description
There are some absolute maximum ratings about242NQ030. (1): max. average forward current(IF(AV)) is 240 A(50% duty cycle @ TC = 111°C, rectangular wave form); (2): max.peak one cycle non-repetitive surge current(IFSM) is 27,000 A(5s sine or 3s rect.pulse,VRRM); (3): non-repetitive avalanche energy(EAS) is 216 mJ(TJ = 25 °C, IAS = 48 Amps, L = 0.19 mH); (4): repetitive avalanche current(IAR) is 48 A (current decaying linearly to zero in 1 sec,frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical).