251R14S560KV4T
CAP CER 56PF 250V 10% NP0 0603
product image
251R14S560KV4T Picture
SeekIC No. : 002932224 Detail
251R14S560KV4T: CAP CER 56PF 250V 10% NP0 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
251R14S560KV4T
Quick Details
Series: S Manufacturer: Johanson Technology Inc
Capacitance: 56pF Voltage - Rated: 250V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.89mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 56pF
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated: 250V
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Thickness (Max): 0.035" (0.89mm)
Manufacturer: Johanson Technology Inc
Series: S
Size / Dimension: 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information251R14S560KV4T
VendorJohanson Technology Inc
CategoryCapacitors
Capacitance56pF
Voltage - Rated 250V
Tolerance±10%
Lead Spacing-