252B203A40TB
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH
product image
252B203A40TB Picture
SeekIC No. : 003619367 Detail
252B203A40TB: POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
252B203A40TB
Quick Details
Series: 252 Manufacturer: CTS Electrocomponents
Resistance (Ohms): 20k Power (Watts): 0.01W
Tolerance: ±10% Adjustment Type: Top Adjustment
Rotation Angle: 40° Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Square - 0.815" L x 0.807" W x 0.480" H (20.70mm x 20.50mm x 12.19mm) Package / Case : MQFP
Manufacturer: CTS Electrocomponents
Power (Watts): 0.01W
Adjustment Type: Top Adjustment
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Square - 0.815" L x 0.807" W x 0.480" H (20.70mm x 20.50mm x 12.19mm)
Packaging: Bulk
Rotation Angle: 40°
Resistance (Ohms): 20k
Tolerance: ±10%
Parameters:
Technical/Catalog Information252B203A40TB
Resistance In Ohms20.0K
Power (Watts)0.01W
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Rotation Angle40°