253C503A60NB
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH
product image
253C503A60NB Picture
SeekIC No. : 004217344 Detail
253C503A60NB: POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
253C503A60NB
Parameters:
Technical/Catalog Information253C503A60NB
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)0.01W
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Rotation Angle60°
Package / CaseSquare - 0.768" L x 0.693" W x 0.236" H (19.50mm x 17.60mm x 6.00mm)