25AA02E48-I/SN
EEPROM 2K, 256x8, 1.8V MAC Addressable
product image
25AA02E48-I/SN Picture
SeekIC No. : 00454708 Detail
25AA02E48-I/SN: EEPROM 2K, 256x8, 1.8V MAC Addressable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25AA02E48-I/SN
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Memory Size : 2 Kbit Organization : 256 x 8
Data Retention : 200 Years Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Current : 5 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Current : 5 mA
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Organization : 256 x 8
Data Retention : 200 Years
Memory Size : 2 Kbit
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Parameters:
Technical/Catalog Information25AA02E48-I/SN
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C