25AA040-I/SNG
EEPROM 512x8 - 1.8V Lead Free Package
product image
25AA040-I/SNG Picture
SeekIC No. : 00458834 Detail
25AA040-I/SNG: EEPROM 512x8 - 1.8V Lead Free Package
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25AA040-I/SNG
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 4 Kbit Organization : 512 x 8
Data Retention : 200 Years Maximum Clock Frequency : 1 MHz
Maximum Operating Current : 5 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Current : 5 mA
Memory Size : 4 Kbit
Data Retention : 200 Years
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Maximum Clock Frequency : 1 MHz