25LC080A-E/PG
EEPROM 1kx8 - 2.5V 16B Extended Temp
product image
25LC080A-E/PG Picture
SeekIC No. : 00458979 Detail
25LC080A-E/PG: EEPROM 1kx8 - 2.5V 16B Extended Temp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25LC080A-E/PG
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 8 Kbit Organization : 1 K x 8
Data Retention : 200 yr Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Current : 6 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP-8
Description
Mounting Style : Through Hole
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Memory Size : 8 Kbit
Organization : 1 K x 8
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 5.5 V
Data Retention : 200 yr
Maximum Operating Current : 6 mA