25LC640-I/SNG
EEPROM 8kx8 - 2.5V Lead Free Package
product image
25LC640-I/SNG Picture
SeekIC No. : 00456148 Detail
25LC640-I/SNG: EEPROM 8kx8 - 2.5V Lead Free Package
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25LC640-I/SNG
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Memory Size : 64 Kbit Organization : 8 K x 8
Data Retention : 200 Years Maximum Clock Frequency : 2 MHz
Maximum Operating Current : 5 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Current : 5 mA
Data Retention : 200 Years
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Maximum Clock Frequency : 2 MHz