2MBI300U2B-060
product image
2MBI300U2B-060 Picture
SeekIC No. : 004218669 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
2MBI300U2B-060
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· High speed switching
· Voltage drive
· Low inductance module structure
Application
· Inverter for Motor drive
· AC and DC Servo drive amplifier
· Uninterruptible power supply
· Industrial machines, such as Welding machines
Specifications
Item Symbol Conditions Rating Unit
Collector-Emitter voltage
Gate-Emitter voltage
VCES
VGES
600
±20
V
V
Collector current
IC
ICp
-IC
-IC pulse
Continuous
1ms
300
A
Collector Power Dissipation
Junction temperature
Storage temperature
PC
Tj
Tstg
1 device
-40 to +125
W
Isolation voltage between terminal and copper base *1 Viso AC:1min. 2500 VAC
Screw Torque Mounting *2
Terminals *2
3.5
N`m
*1 : All terminals should be connected together when isolation test will be done.
*2 : Recommendable value : Mounting 2.5 to 3.5N`m(M5), Terminal 2.5 to 3.5 N`m(M5)
Description
Features of the 2MBI300U2B-060 are:(1)high speed switching; (2)voltage drive; (3)low inductance module structure. The absolute maximum ratings of the 2MBI300U2B-060 can be summarized as:(1)Collector-Emitter Voltage: 600 V;(2)Gate-Emitter Voltage: ±20 V;(3)Max. Power Dissipation: 300 W;(4)Operating Temperature: +150 °C;(5)Storage Temperature: -40 to +125 °C;(6)Isolation Voltage: 2500 V;(7)Screw Torque: 3.5 Nm.
The electrical characteristics of 2MBI300U2B-060 can be summarized as:(1)Zero Gate Voltage Collector Current: 2.0 mA;(2)Gate-Emitter Leackage Current: 400 nA;(3)Gate-Emitter Threshold Voltage: 6.2 to 7.7 V;(4)Collector-Emitter Saturation Voltage: 2.10 to 2.35 V;(5)Turn-on Time: 0.40 to 1.20 us;(6)Diode Forward On-Voltage: 1.90 to 1.95 V;(7)Reverse Recovery Time: 350 ns;(8)Turn-off Time: 0.48 to 1.20 us. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .