2MBI400N-060-01
product image
2MBI400N-060-01 Picture
SeekIC No. : 004218677 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
2MBI400N-060-01
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
VCE(sat) classified for easy parallel connection
High speed switching
Voltage drive
Low inductance module structure
Application
Inverter for  Motor drive
AC and DC Servo drive amplifier
Uninterruptible power supply
Industrial machines, such as Welding machines
Specifications
Item Symbol Rating Unit
Collector-Emitter voltage VCES 600 V
Gate-Emitter voltage VGES ±20 V
Collecto
current
Continuous I C 400 A
1ms I C pulse 800 A
  -I C 400 A
1ms -I C pulse 800 A
Max. power dissipation PC 1500 W
Operating temperature Tj +150 °C
Storage temperature Tstg -40 to +125 °C