2MBI400N-060
product image
2MBI400N-060 Picture
SeekIC No. : 004218676 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
2MBI400N-060
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Square RBSOA
Low Saturation Voltage
Less Total Power Dissipation
Improved FWD Characteristic
Minimized Internal Stray Inductance
Overcurrent Limiting Function (~3 Times Rated Current)
Application
High Power Switching
A.C. Motor Controls
D.C. Motor Controls
Uninterruptible Power Supply
Specifications
Item Symbol Rating Unit
Collector-Emitter voltage VCES 600 V
Gate-Emitter voltage VGES ±20 V
Collecto
current
Continuous IC 400 A
1ms IC pulse 800
Continuous -IC 400
1ms -IC pulse 800
Max. power dissipation PC 1500 W
Operating temperature Tj +150 °C
Storage temperature Tstg -40 to +125 °C
Isolation Voltage A.C. 1min. Vis 2500 V