3006P-1-503
Trimmer Resistors - Through Hole 50K 3/4" 10% Sealed Multi Turn
product image
3006P-1-503 Picture
SeekIC No. : 001271460 Detail
3006P-1-503: Trimmer Resistors - Through Hole 50K 3/4" 10% Sealed Multi Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006P-1-503
  • Qty
  • 0~15
Resistance : 50 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Number of Turns : Multi Turn
Resistance : 50 KOhms
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Parameters:
Technical/Catalog Information3006P-1-503
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%