3006W-1-104
Trimmer Resistors - Through Hole 100K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006W-1-104 Picture
SeekIC No. : 001271580 Detail
3006W-1-104: Trimmer Resistors - Through Hole 100K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006W-1-104
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 100 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Description
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Resistance : 100 KOhms
Number of Turns : Multi Turn
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Parameters:
Technical/Catalog Information3006W-1-104
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Taper-
PackagingTube
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names 3006W 1 104
3006W1104
3006W 104 ND
3006W104ND
3006W-104