3006W-1-205LF
Trimmer Resistors - Through Hole 2M 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006W-1-205LF Picture
SeekIC No. : 001269071 Detail
3006W-1-205LF: Trimmer Resistors - Through Hole 2M 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006W-1-205LF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Multi Turn Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Taper :
Resistance :
Voltage Rating :
Termination Style :
Power Rating :
Temperature Coefficient :
Product : Trimmer Resistors - Multi Turn
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3006W-1-205LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms2.00M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3006W 1 205LF
3006W1205LF
3006W 205LF ND