3006W-1-505
Trimmer Resistors - Through Hole 5M 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006W-1-505 Picture
SeekIC No. : 001272177 Detail
3006W-1-505: Trimmer Resistors - Through Hole 5M 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006W-1-505
Number of Turns : Multi Turn Resistance : 5 MOhms
Termination Style : Radial Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 10 %
Description
Taper :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Number of Turns : Multi Turn
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Resistance : 5 MOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3006W-1-505
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms5.0M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Other Names 3006W 1 505