3006Y-1-204
Trimmer Resistors - Through Hole 200K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006Y-1-204 Picture
SeekIC No. : 001272011 Detail
3006Y-1-204: Trimmer Resistors - Through Hole 200K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006Y-1-204
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Resistance : 200 KOhms
Termination Style : Radial Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 10 %
Description
Taper :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Resistance : 200 KOhms
Number of Turns : Multi Turn
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Parameters:
Technical/Catalog Information3006Y-1-204
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%