3006Y-1-254LF
Trimmer Resistors - Through Hole 250K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006Y-1-254LF Picture
SeekIC No. : 001265491 Detail
3006Y-1-254LF: Trimmer Resistors - Through Hole 250K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006Y-1-254LF
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Multi Turn Product Type : Multiturn
Number of Turns : 15 Resistance : 250 KOhms
Termination Style : Radial Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 10 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Description
Taper :
Voltage Rating :
Product : Trimmer Resistors - Multi Turn
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Termination Style : Radial
Resistance : 250 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3006Y-1-254LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms250K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%