3009P-1-201
Trimmer Resistors - Through Hole 200ohms 10% 3/4inch rectangular
product image
3009P-1-201 Picture
SeekIC No. : 001270858 Detail
3009P-1-201: Trimmer Resistors - Through Hole 200ohms 10% 3/4inch rectangular
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3009P-1-201
Resistance : 200 Ohms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Resistance : 200 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information3009P-1-201
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.350" H (19.05mm x 4.83mm x 8.98mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%