3009Y-1-201LF
Trimmer Resistors - Through Hole 200ohms 10% 3/4inch rectangular
product image
3009Y-1-201LF Picture
SeekIC No. : 001268754 Detail
3009Y-1-201LF: Trimmer Resistors - Through Hole 200ohms 10% 3/4inch rectangular
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3009Y-1-201LF
Number of Turns : Multi Turn Resistance : 200 Ohms
Termination Style : Radial Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 10 %
Description
Taper :
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Resistance : 200 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information3009Y-1-201LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.350" H (19.05mm x 4.83mm x 8.98mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%